Invisible Movements (Görünmez Hareketler)
Caitlin Franzmann / 7 - 21 Haziran 2014

Avustralyalı sanatçı Caitlin Franzmann 3 ay torna'da çalıştıktan sonra oluşturduğu (Görünmez Hareketler) isimili yeni yeleştirmesi 7 Haziran günü torna'da açıldı. Sergide video, ses ve bir sanatçı yayını vardı.

...

Caitlin 3 ay boyunca torna'da misafir sanatçı olarak çalıştı. 3 ay boyunca pasajın içinde, torna'nın kapısının hemen önünde kaka ve çiş yapan kedilerin pisliklerini temizledi, kokuyu duymamazlığa, garip renkli küçük parçaları görmemezliğe  geldi. Koridorun köşesindeki tuvalete giren çıkan tanımadığı adamların yüzlerine her seferinde bakmadı. Koridorun ışıkları ile oynadı, kahvehane sahibi Ali Bey (Ali Bey asıl sahibi miydi?) ile tanıştı ve beraber bir film yaptılar. Ali Bey zamanı farklı bir şekilde algılayan bir gazeteyi kameranın önünde, saatin altında bir süre okudu, çayından içti. Caitlin'e de çay ikram etti. Bundan bir gün önce koridorun sonundaki ampul yanıp sönmeye başladı. Rahatsızlık verici bir ses çıkarttı.
Caitlin 3 ay boyunca, oturduğu odanın içindeki kötü yapılmış, yanlış boyanmış bir su borusunu dinledi. Onunla arkadaş oldu ya da olmak istedi. Daireden bahsetti, gidip gelmekten, olduğun yerde durmaktan, Einstein'in rüyalarından örnek verdi. Kağıdın üzerine noktalar koydu, çizgileri birbirine birleştirmek gerekti. Işıkları açıp kapattı. torna'nın sesini duymaya çalıştı, çok ses vardı.

www.caitlinfranzmann.com / vimeo.com

---

Bu bir Asialink Misafir Sanatçı Programı projesidir ve Arts Queensland tarafından desteklenmiştir.