Özgür Kıl (Emancipate)
Charlie Coffey / 5 - 25 Mayıs 2012

Sergiye de ismini veren Özgür Kıl, biraz yorgun 'ada' motifini, edebi bir kurgudan güncel, batılılaşmış yaşamın panzehiri haline dönüşmüş, el değmemiş 'cennet' 'i inceliyor.

Özgür Kıl kullandığı görsel yazı tekniğı ile turizm ve reklam sektöründeki ütopik tahrike referans veriyor, yazı ve resim arasındaki ilişki ile oynuyor ve yüce bir güzellikteki derin mavi denizi, renklerinden arınmış siyah ve beyaz bir görüntü olarak bize sunuyor. İki büyük kıtanın kenarında yer alan İstanbul'a ve giderek demode olan doğu ve batı kavramlarının tarihsel romantikleştirilmesinin üzerine değinen çalışma; günümüzün hayali arzu sembolü olarak 'ada' kavramını tetkik ediyor.

'Mükemmel cennet'in bu güvenilmez kaygan cazibesi William Golding'in Sineklerin Tanrısı'nda, Alex Garland'ın Sahil'inde ve Robert Louis Stevenson'ın Define Adası'nda da var. Bu kitaplarda ada; kişiler arasındaki bazen trajik, bazen sıkıcı bir şekilde dramatize edilmiş hikayelerin gözler önüne serildigi bir mekân. Sineklerin Tanrısı'nda; Golding, farazi bir senaryo örneği olan toplumun sınırları dışında yaşanan insan ilişkilerini incelemek için adayı bir araç olarak kullanıyor. Medeniyetin ağır etkisinden bağımsız gibi görünen hermetik bir alan görümündeki ada kavramı, özel bir ada kaçamağı arayan tüketicinin zihninde büyülü hale geliyor.

Özgür Kıl'da sömürgeciliğin mirası ile günümüzün global turizmin arasındaki ilişki var. Coffey, el değmemiş yerler, ve 'keşfedilmemiş' toprakların emperyalist fethi için yapılan bitmek bilmez bir arama arasındaki paralelliklere gönderme yapıyor.

1981 İskoçya doğumlu Charlie Coffey, 2007 yılında Londra Goldsmiths College, Güzel Sanatlar bölümünden mezun oldu. Şuanda Londra'da yaşıyor ve çalışıyor. Coffey, Londra ve Istanbul'da yayınlanan folio dergisinin yardımcı editörü.
www.charliexcoffey.co.uk